15% rabatt på klippkort inför Nationella Proven:

Matteakuten hjälper elever inför det nationella provet

nationella-prov-matte

Igår klockan 08:00 öppnade vi dörrarna till Matteakuten i Stockholm. Matteakuten genomförs sedan 2004 och riktar sig till elever på såväl högstadiet som gymnasiet. Kurserna hålls både under höst- och vårterminerna och antalet deltagare har ökat kraftigt de senaste åren.

Matteakuten i helgen riktade sig till elever i årskurs 9. Dessa elever ska redan på onsdag skriva det nationella provet i matematik tillsammans 101.000 andra niondeklassare. Jag har under helgen pratat med många ungdomar som gått kursen och som upplever att matte är ett svårt ämne.

En undersökning från Skolverket visar att resultaten på det nationella provet försämrats de senaste åren. Andelen nior som inte klarar provet har ökat från 12,4 procent till 19,3 procent på bara fem år.

Matteakuten utmanar de dåliga matteresultaten genom att erbjuda ungdomar intensivutbildning inför provet på onsdag. Jag vet genom mångårig erfarenhet som gymnasielärare att kunskap inte kommer av sig själv utan måste erövras. Alla behöver arbeta aktivt för att utveckla sin kunskap. Vissa har lätt för matematik och behöver inte anstränga sig så hårt medan ämnet inte är lika lustfyllt eller enkelt för andra. Det är därför vi genomför våra kurser.

Svd

Intresseanmälan

Lämna en intresseanmälan för läxhjälp så kontaktar en av våra client managers dig inom kort!

Detta blogginlägg är skrivet av

Alice, Client Manager på Studybuddy

Hon ser till att varje elev matchas med rätt Studybuddy – en studiecoach som passar både personlighet och studiemål. Hon har en bakgrund inom utbildning och ett stort engagemang för ungas utveckling. Därför delar hon gärna med sig av studietips och motivation för att göra plugget både enklare och mer givande.

Alice kan hjälpa dig med:

Relaterade inlägg

Bli kontaktad av en rådgivare för mer info
Boka en prova-på-lektion!